’Ржаново (Струшко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Р’жаново (Струшко))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Р’жаново
Р’жаново се наоѓа во Republic of Macedonia
Р’жаново
Местоположба на Р’жаново во Македонија
Координати 41°22′23″ СГШ 20°39′56″ ИГД / 
Регион Малесија
Општина Општина Струга
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 1250 м
Commons-logo.svg Р’жаново на Ризницата
Дел од фрескоживописот во селската црква „Св. Недела

Р’жаново — село во Општина Струга.

Се наоѓа во убав шумски предел. Познато е по нескротливиот дух на селаните и нивната борба за независна Македонија.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на западната падина на планината Караорман. Селото е планинско, на надморска височина од 1250 метри, а од градот Струга е оддалечено 33 километри.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година селото немало жители.

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Цркви“ (на македонски). Дебарско-кичевска епархија. http://dke.org.mk/namesnistva/strusko.asp#treta_struska_parohija. посет. 22 август 2010 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]