Рјазанска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рјазанска област
Знаме на Рјазанската област Грб на Рјазанската област
=Рјазанска во Русија
Централен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Централен
Површина: 39 600 km²
Население: 1 227 910( 2002)
Главен град: Рјазан
Густина на население: 30 жит. на km²
Повикувачки број: 62

Рјазанска област (руски:Ряза́нская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Рјазан.