Руски вселенски сили

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Руски вселенски сили
Great emblem of the Russian Space Forces.svg
Одличен амблем на Руските вселенски сили
Активна1992 – 1997
2001 – 2011
1 август 2015 – денес
Земја Русија
ПрипадностМинистерство за одбрана
ВидВоздухопловна одбрана
Вселенски сили
Големина150,000 луѓе (2014)[1]
Годишнини4 октомври (Ден на вселенските сили)
Команданти
Тековен
командант
Генерал-полковник Александар Головко

Руските вселенски сили (руски: Космические войска России) се воена гранка на Руските воздухопловни сили чија мисија е воздушно предупредување, обезбедување на воздушен суверенитет и заштита на Русија. Низ својата историја силите биле расформирани на неколку пати, за последен пат тоа да се случи во 2011 година, но потоа истите повторно биле вратени во функција во август 2015 година.

Според истражување од 2014 година, силите располагале со персонал од околу 150,000 луѓе. Нивен тековен командант е генерал-полковникот Александар Головко кој е на таа функција од самото враќање на силите во 2015 година. Персоналот на силите ја слави својата годишнина на 4 октомври, Денот на вселенските сили, кога во 1957 година бил лансиран првиот вештачки сателит во орбитата, рускиот Спутник 1.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Меѓународен институт за стратешки студии: Воен баланс 2014, стр. 181