Автономни области во Русија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Руски автономни области)
Прејди на: содржини, барај

Руската Федерација се дели на 85 федерални субјекти, од кои еден е автономна област (руски: автономная область) — имено, Еврејската автономна област.

Autonomous oblast of Russia.png