Руска шапка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Руски шапки

Руски шапки, козачки шапки или шубарици [1] се вид на колачи што се послужуваат во балканските земји, а особено во Босна и Херцеговина, Хрватска и Србија. Тие обично се прават во кружна форма со големина од 150 mm. Се валкаат со кокос околу работ или понекогаш со сецкани ореви. Врвот е обично прелиен со глазура од чоколадо или ванила. Во средината има слоеви на обложени ванила и чоколадо.

Овој десерт се послужува ладен, најчесто во шарени чинии прелиени со чоколадо. Може да се јаде со виљушка, но понекогаш се јаде лежерно - со рака.

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. „Kozačke kape“. Prodaja KOLAČA (rs). Посетено на 2020-12-17.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)