Русија на Олимписките игри 1912 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тимот на Русија на свеченото отворање.

Русија се натпреварувала на Летните олимписки игри во Стокхолм, Шведска во 1912 година. 159 натпреварувачи, сите мажи, учествувале на 62 настани во 15 спортови.[1]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Сребрена[уреди | уреди извор]

  • Амос Каш, Николај Мелнитски, Павел Војлошников и Григори Пантелејмонов — стрелачки, машки тим за ракување со воен пиштол 30 метри
  • Мартин Клајн — Борење, грчко-римска средна категорија

Бронза[уреди | уреди извор]

  • Март Кусик — Веслање, машки единечни чекори
  • Еспер Белоселски, Ернест Браше, Николај Пушнички, Александар Родионов, Јосиф Шомакер, Филип Страуч и Карл Линдхолм — едрење, машка категорија на 10 метри
  • Хари Блау — Пукање, Машка категорија

Водни спортови[уреди | уреди извор]

Пливање[уреди | уреди извор]

Четворица пливачи се натпреварувале за Русија на Игрите во 1912 година. Тоа било деби на нацијата во пливање. Ниту еден руски пливач не учествувал во полуфиналето на кој било настан; Баимаков стигнал но четвртфиналето на 400 метри градно, но не продолжил во полуфиналето.

Мажи
Пливач Настани Загревање Четврт финале Полуфинале Конечно
Резултат Ранг Резултат Ранг Резултат Ранг Резултат Ранг
Павел Авксентјев 400 м слободно недостапно Не завршил Не напредувал
1500 м слободно недостапно Не завршил Не напредувал
Георги Баимаков 200 м градно недостапно 3: 29.0 5 Не напредувал
400 м градно недостапно 7: 28,6 2 П Не започнал Не напредувач
Херберт фон Кулберг 100 м слободен стил Непознато 4 Не напредувал
Николај Воронков 400 м слободно недостапно Не завршил Не напредувал

Атлетика[уреди | уреди извор]

35 атлетичари се натпреварувале за Русија. Тоа бил втор настап на нацијата во атлетиката, откако имало еден маратонец во 1908 година. 11-тото место на Александар Шулц во десетобојот бил најдобриот пласман на Русија.

Атлетичар Настан Загревање Полуфинале Финале
Резултат Ранг Резултат Ранг Резултат Ранг
Алексис Ајде 10 км пешачење N/A 59:24.4 9 не поминал
Алгредс Алслебенс декатлон N/A 5294.615 12
Улрих Баш N/A 3.40 16 не поминал
Хербертс Бауманис 200 м не завршил не поминал
Петар Гајевски 400 м ? 4 не поминал
Харалдс Хане 200 м ? 4 не поминал
Арнолдс Индриксонс 1500 м N/A ? 6 не поминал
Андрејс Капмалс маратон N/A не завршил
Николај Корков 1500 м N/A ? 7 не поминал
маратон N/A не почнал
Александре Краченинин маратон N/A не почнал
Андрејс Круклинс 1500 м N/A ? 5-6 не поминал
маратон N/A не завршил
Леополдс Круклинс 100 м ? 6 не поминал
Каарел Лук 10 км пешачење N/A не завршил не поминал
Едуард Херман 10 км пешачење N/A дисквалификуван не поминал
Јохан Мартин N/A 1.70 25 не поминал
Васили Молоканов фрлање диск со две раце N/A 47.37 19 не поминал
Дмитри Назаров 800 м ? 5 не поминал
1500 м N/A не завршил не поминал
Николај Неклапајев фрлање на диск N/A 32.59 35 не поминал
фрлање на копје N/A 44.98 17 не поминал
Михаил Николски 5000 м N/A 17:21.7 4 не поминал
10000 м N/A Did not finish не поминал
маратон N/A не почнал
Арвидс Озолс-Берне N/A 10.33 21 не поминал
Евгениј Петров 1500 м N/A ? 5 не поминал
Николајс Расо маратон N/A не поминал
Елмар Рајман маратон N/A ? 35
Алфредс Рукс 1500 м N/A ? 7 не поминал
Алфред Шварц скок во височина N/A 1.40 13 не поминал
Ричард Шварц 100 м ? 5 не поминал
Александар Шулц долг скок N/A 6.15 22 не поминал
декатлон N/A 6134.470 11
Павел Штиглитс 100 м ? 4 не поминал
Николај Шведревич фрлање на копје N/A 43.21 20 не поминал
Александрс Упмалс маратон N/A не завршил
Ерикс Ванагс N/A 10.44 20 не поминал
Фрлање на диск N/A 31.34 39 не поминал
Јоханес Леополд Вилемсон 800 м не завршил не поминал
Рудолфс Витолс 1500 м N/A ? 4-5 не поминал
Рене Вилде маратон N/A не почнал
Александр Елизаров 800 м ? 5-7 не поминал
1500 м N/A ? 6 не поминал
Јосеф Зајцев маратон N/A не почнал

Возење велосипед[уреди | уреди извор]

Десет велосипедисти ја претставувале Русија. Тоа било првото појавување на нацијата во велосипедизмот. Андрејс Апситис билединствениот велосипедист што го заврши хронометарот, и на единствената трка што се одржала, го освоил на 60-то место. Бидејќи само Апситис го завршил хронометарот, тимот не обезбедилпласман во екипна конкуренција од четири лица.

Велосипедизам на пат[уреди | уреди извор]

Велосипедист Настани Конечно
Резултат Ранг
Андреј Апситис велосипедизан 12: 18: 20,6 60
Фиодор Борисов велосипедизам Не завршил
Фридрих Бош велосипедизам Не завршил
Екабс Буксе велосипедизам Не завршил
Август Кепке велосипедизам Не завршил
Керлис Кепке велосипедизам Не завршил
Јанис Левенс велосипедизам Не завршил
Сергеј Пестерјев велосипедизам Не завршил
Јанис Прштениекс велосипедизам Не завршил
Едгарс Рихтерс велосипедизам Не завршил
Само Андреј Апситис

ја завршил трката

тимски велосипедизам Не завршиле

Нуркање[уреди | уреди извор]

Еден нуркач ја претставувал Русија. Тоа било дебито на Русија во нуркање. Виктор Баранов, единствениот руски нуркач, не го завршил натпреварот во првиот круг на обичен настан за високо нуркање.

Нуркач Настани Топлини Конечно
Резултат Ранг Резултат Ранг
Виктор Баранов Обично високо нуркање Не завршил Не поминал

Коњи[уреди | уреди извор]

Дресирање
Возач Коњ Настан Конечно
Казни Ранг
Михаил Екимов Тритоних Поединечно 62 9
Скокање
Возач Коњ Настан Конечно
Казни Ранг
Дмитриј Павлович Обедини Поединечно 10 9
Михаил Плечков Ивет Поединечно 17 21
Александар Родјанко Ерос Поединечно 14 16
Карол Ромел Сиаблик Поединечно 12 15
Сергеј Загорски Бандура Поединечно 16 18
Алексеј Селихов Тугела Поединечно 20 22
Михаил Плечков
Александар Родјанко
Селихов
Дмитриј Павлович
Ивет
Ерос
Тугела
Обедини
Тим 50 5

Фудбал[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот тим на Русија успеал да стигне до утешното деветто место во овој спорт.

Гимнастика[уреди | уреди извор]

Четири гимнастичари ја претставувале Русија. Тоа било деби на нацијата во гимнастика. Сите четворица руски гимнастичари завршиле во последните пет. Русија не испратила ниту еден тим во екипните натпреварувања.

Уметничка гимнастика[уреди | уреди извор]

Гимнастичарка Конечно
Резултат Ранг
Александар Ахун 87,75 39
Семион Куликов 79,50 41
Павел Кушников 90,00 38
Фјодор Забелин 76,25 42

Модерен петобој[уреди | уреди извор]

Русија имача пет натпреварувачи на првото олимписко натпреварување во петобој. Двајца од Русите биле меѓу десетте пенталетичари кои предвреме се пензионирале од натпреварувањето. Останатите се пласирале на 15-то, 20-то и 21-то меѓу 22-те финиширачи.

(Системот на бодување бил бод-за-место во секој од петте настани, со вкупно освоени најмали бодови.)

Атлетичар Пукање Пливање Мечување Возење Трчање Вкупно бодови Ранг
Резултат Бодови Време Бодови Победи Допири Бодови Казни Време Бодови Време Бодови
Карл Ајемелеј 151 19 8: 59,8 25 Не започнал Во пензија Не завршил
Арно Алмквист 143 24 6: 06.0 11 3 ? 27 0 12: 03.4 13 23: 16.1 16 90 20
Вели Хоентал 159 17 7: 38,8 19 5 7 25 2 11: 11,8 16 23: 28,6 17 94 21
Борис Непокупној 185 6 8: 16,6 24 Не започнал Во пензија Не завршил
Оскар Вилкман 176 11 8: 11,6 23 7 7 20 0 10: 34.2 5 22: 57,8 15 73 15

Веслање[уреди | уреди извор]

Еден веслач ја претставувал Русија. Тоа беше првото појавување на нацијата во овој спорт на олимписките игри. Кусик се пласирак во полуфиналето во единечни скали пред да биде поразен, земајќи го бронзениот медал.

Едрење[уреди | уреди извор]

Седумнаесет спортисти ја претставувале Русија. Тоа било првото појавување на нацијата во едрење. Ниту еден од осумметарските бродови на Русија не бил во можност да освои бодови, но бродот од десет метри завршил на првите три места во двете трки; тој брод ја загубил трката за второто место и се изборил за бронзениот медал.

Морнари Настан Трка 1 Трка 2 Вкупно
Време Бодови Ранг Време Бодови Ранг Бодови Тркачки натпревар Ранг
Јохан Фарбер
Владимир Илyевич
Владимир Лурасов
Николај Подгорнов
Херман фон Адлерберг
Класа од 8 метри 2:27:59 часот 0 7 2:21:43 0 7 0 N / A 5
Евгениј Кун
Вентеслав Кузмичев
Евгениј Ломах
Виктор Марков
Павел Павлов
Класа од 8 метри 2:18:52 0 4 2:16:15 часот 0 5 0 N / A 5
Еспер Белоселски
Ернест Браше
Карл Линдблом
Николај Пушнички
Александар Родионов
Јосиф Шомејкер
Филип Штраух
Класа од 10 метри 3:59:20 часот 1 3 3:45:38 часот 3 2 4 4:23:17

Пукање[уреди | уреди извор]

Дваесет и шест стрелци се натпреварувале за Русија. Тоа било првото појавување на нацијата во пукањето. Руските стрелци освоиле пар медали - сребро во тимскиот натпреварувачки дел за управување воен пиштол и бронза на Блау во стапицата - во дебитантски настап во овој спорт.

Борење[уреди | уреди извор]

Грчко-римски[уреди | уреди извор]

Русија била претставена со 11 борачи на својот втор олимписки борачки настап. Клајн го имал еден од најдобрите перформанси на Русија од 1908 година, земајќи го сребрениот медал во класата во средна категорија. Тимот одел во комбинација 17-22.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Russia at the 1912 Stockholm Summer Games“. sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 2020-04-17. Посетено на 2012-06-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]