Русинско оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Русинско е мешано македонско оро. Кореографски потекнува од село Русиново.[1]

При играње на ова оро првите четири такта се вовед во орото, додека играорците се нишаат лево-десно, а потоа почнува орото. Орото се игра во селото Русиново и околните села, од каде му потекнува името.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ганчо Пајтонџиев: Македонски народни ора, Македонска книга, Скопје, 1973, стр. 145-147