Русевица (Владиевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Блатни пат
археолошко наоѓалиште
Блатни пат is located in Археолошки локалитет во Македонија
Блатни пат
Блатни пат
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′14″N 22°35′29″E / 41.52056° СГШ; 22.59139° ИГД / 41.52056; 22.59139Координати: 41°31′14″N 22°35′29″E / 41.52056° СГШ; 22.59139° ИГД / 41.52056; 22.59139
Основни податоци
Име Блатни пат
Место Владевци
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Русевица е археолошки локалитет кој се наоѓа во Вељуса, Општина Струмица.

Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. На 3 км источно од селото, на една блага падина со површина од 150 х 100 м се среќава голем број фрагмен-ти од керамички садови. Во нивата на С. Ристов бил откопан питос[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069