Русава (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Русава
Местоположба
ДржаваУкраина
Физички особености
УстиеДнестар
 • координати
48°13′56″ N; 28°16′55″ E / 48.232338° СГШ; 28.281949° ИГД / 48.232338; 28.281949Координати: 48°13′56″ N; 28°16′55″ E / 48.232338° СГШ; 28.281949° ИГД / 48.232338; 28.281949
Особености на сливот
ТечениеДнестарДнестарски ЕстуарЦрно Море

Русава (украински: Русава) — река во Украина, во Виничката Област. Лева притока на Днестар (слив на Црното Море).

Должината на реката е 78 км, површината на сливот е 991 км².

Русава започнува на северната периферија на селото Олександривка. Тече главно на југ (на места на југозапад и запад) во рамките на Подилските висорамнини. Се влева во Днестар на јужната периферија на градот Јампил.

Главни притоки: Безимена, Коритна (десно); Томашпилка (лево).

Извори[уреди | уреди извор]

  • Географічна енциклопедія України : [у 3 т.] / редкол.: О. М. Маринич (відповід. ред.) та ін. — К., 1989—1993. — 33 000 екз. — ISBN 5-88500-015-8.
  • Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж — Нью-Йорк : Молоде життя, 1955—1995.