Рунолистови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рунолистови
LeontopodiumAlpinum-3.jpg
Edelweiss (Leontopodium alpinum)
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Астериди
Ред: Штитовидни
Семејство: Штитоцветни
Племе: Смилови[1]
Род: Рунолистови
L. shinanense

Рунолистовите (науч. Leontopodium) се род на растенија од фамилијата Штитоцветни, во кој спаѓа рунолистот (Leontopodium alpinum[2][3], наречен и „еделвајс“), кој е познат и редок планински цвет во Европа. Поретко под рунолист се подразбираат и други видови од овој род.[4] Родот се состои од 30 видови по потекло од Европа и Азија (а можеби и Америка).[5][6]

Видови[уреди | уреди извор]

Во родот Рунолистови спаѓаат следниве видови

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Randall J. Bayer, Christopher F. Puttock, and Scot A. Kelchner (2000). „Phylogeny of South African Gnaphalieae (Asteraceae) based on two noncoding chloroplast sequences“. American Journal of Botany. Botanical Society of America. 87 (2): 259–272. doi:10.2307/2656914. JSTOR 2656914. PMID 10675314. Архивирано од изворникот на 2011-01-27. Посетено на 2011-06-02.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. „edelweiss“. The Free Dictionary by farlex.
  3. „edelweiss“. Encyclopædia Britannica online.
  4. Iza Goroff (July 2004). „Plant of the Month: Leontopodium souliei“. Архивирано од изворникот на 2008-09-05. Посетено на 2011-06-02.
  5. „Leontopodium“. Digital Flora of Taiwan.
  6. „Leontopodium“. Flora of Pakistan.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]