Руми маки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цивилизација на Инките
Општество
кечуански јазик
Сапа Инка
образование
религија
митологија
архитектура
патен систем
армија
земјоделство
кујна
Историја
Кралство Куско
Тавантинсују
шпанска колонизација


Руми Маки е воена вештина што ја користеле Инките. Оваа техника настанала како комбинација на воени елементи од Мичесите, Чавините, Тиахуанакосите и останати околни народи. Името на кечуански јазик значи „камена тупаница“

Видови системи[уреди | уреди извор]

Рими маки е поделена на пет системи:

  • Лама
  • Алпака
  • Викуња
  • Кондор
  • Сонце

Лама Руму Маки[уреди | уреди извор]

Системот се состои од гурања, блокови и сите напади се вршат само со рацете. Основа на нападот е тупаницата.

Алпака Руми Маки[уреди | уреди извор]

Овој систем е составен од одбрана и напад со стапала и колена. Исто така, натколеницата и потколеницата се користат за одбрана, покрај нападот.


Викуња Руми Маки[уреди | уреди извор]

Овој систем се базира на грабнување на противникот и борба со раце.

Кондор Руми Маки[уреди | уреди извор]

Овој систем е фокусиран на скокови и напади со паѓање, како на пример техниката „летечки удари“.

Сонце Руми Маки[уреди | уреди извор]

Претходните четири системи се независни една од други, што не е случај со овој систем. Ситемов е комбинација на сите претходни системи и е највисоко ниво на оваа боречка вештина. Исто така, овој систем вклучува оружје, но и останати додадтни боречки техники.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

AUKA WASI - La Casa del Guerrero (in Spanish)