Ружди Матоши

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ружди Матоши
Ruzhdi Matoshi
ПрекариМатош
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Ружди Матоши (албански: Ruzhdi Matoshi 1970, Тетово) е поранешен член на ОНА и македонски политичар.

Тој е член на ДПА. Во времето на конфликтот во Македонија се служел под псевдонимот Матош[1]

Во текот на изборите во 2004 година бил приведен заедно со уште три лица поради попречување на изборниот процес на две избирачки места.[2] Во текот на 2009 година, тој заедно со Имер Селани ја формирале Нова демократија, но поради недоразбирањата, тој повторно се вратил во партијата на Мендух Тачи, ДПА[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Блажевски, Иван. „Новите македонски парламентарци добија колеги од поранешната ОНА“. Дневник. Посетено на 2010-12-24.
  2. „А1 Телевизија:Ружди Матоши приведен во полициска станица во Тетово“. Посетено на 19 февруари 2011.
  3. „Алсат Телевизија:Матоши му избега на Селмани, се враќа кај Тачи“. Архивирано од изворникот на 2016-03-10. Посетено на 19 февруари 2011.