Ружди Матоши

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ружди Матоши
Ruzhdi Matoshi
Прекари Матош
Род Ushtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војни Воен конфликт во Македонија, 2001

Ружди Матоши (албански: Ruzhdi Matoshi 1970, Тетово) е поранешен член на ОНА и македонски политичар.

Тој е член на ДПА. Во времето на конфликтот во Македонија се служел под псевдонимот Матош[1]

Во текот на изборите во 2004 година бил приведен заедно со уште три лица поради попречување на изборниот процес на две избирачки места.[2]Во текот на 2009 година, тој заедно со Имер Селани ја формирале Нова демократија, но поради недоразбирањата, тој повторно се вратил во партијата на Мендух Тачи, ДПА[3].

Наводи[уреди | уреди извор]