Рудник „Осломеј“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед на поранешните јагленокопи на рудникот „Осломеј“ заедно со создаденото Осломејско Езеро

Осломеј — наоѓалиште на јаглен во непосредна близина на истоимената термоцентрала. Рудникот претставува површински коп и веќе е целосно исцрпен. Истиот почнал да се експлоатира во 1980 година.[1]

Во јужниот дел на наоѓалиштето, во текот на изминатите години се има создадено Осломејското Езеро.

Делови[уреди | уреди извор]

Наоѓалиштето е поделено на два дела:

  • Површински коп Осломеј-Исток, каде целосно е изваден јагленот; и
  • Површински коп Осломеј-Запад, каде јагленот е во завршна фаза на експлоатација.

Технологија[уреди | уреди извор]

Откопувањето на јагленот се вршело со континуирана и дисконтинуирана механизација.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Рудник Осломеј – АД. ЕСМ“. Посетено на 2021-01-16.

Координати: 41°33′45″N 21°00′19″E / 41.56250° СГШ; 21.00528° ИГД / 41.56250; 21.00528