Руди Глекнер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Руди Глекнер (1973 година).

Рудолф „Руди“ Глекнер (20 март 1929 година во Маркранштет - 25 јануари 1999 година во Маркранштет) ― првиот Германец што судел во фудбалско финале на Светското првенство во фудбал кога го раководел финалето на Светското првенство во фудбал 1970 помеѓу Бразил и Италија во градот Мексико.

Глекнер, од тогашна Источна Германија, имал долга меѓународна кариера, судејќи на Летните олимписки игри во Токио во 1964 година и исто така на натпреварите на Европското првенство во 1976 година. Тој го судел натпреварот помеѓу АДО Ден Хаг и Вест Хем Јунајтед во Купот на победниците на куповите во 1976 година. Тој морал да биде придружуван од полето за игра од 16 полицајци кога Велс и Југославија се сретнале во Нинин Парк, Кардиф во 1976 година, откако Велшаните реагирале бурно на некои од неговите одлуки.[1]

Вкупно судел четири натпревари на две Олимписки игри и четири натпревари на две Светски првенства.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „BBC - Press Office - The Great Match“. www.bbc.co.uk. Посетено на 6 јуни 2021.

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]