Прејди на содржината

Руда (река)

Координати: 43°37′42″N 16°43′57″E / 43.6283° СГШ; 16.7325° ИГД / 43.6283; 16.7325
Од Википедија — слободната енциклопедија
Руда
Местоположба
ДржаваХрватска
Физички особености
Устие 
 • место
Цетина
 • координати
43°37′42″N 16°43′57″E / 43.6283° СГШ; 16.7325° ИГД / 43.6283; 16.7325
Особености на сливот
ТечениеЦетина→ Јадранско Море

Руда ― мала река во далматинскиот регион Загора во Хрватска. Таа е лева притока на реката Цетина, во која се влева околу 1 км северно од Триj.[1] Хидроцентралата Орловац, сместена делумно во Сплитско-далматинската жупанија и делумно во Босна и Херцеговина, ја испушта водата што се користи за производство на енергија во реката Руда.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Family Holiday Apartments. „The Cetina River Catchment Hydropower System, HEP Croatia“. Family Holiday Apartments.com. Архивирано од изворникот на 2016-07-14. Посетено на 22 август 2021.
  2. Hep Proizvodnja d.o.o. „HE Orlovac“. Hep.hr. Архивирано од изворникот на 2016-06-20. Посетено на 22 август 2021.