Рудаки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рудаки
Статуа на Рудаки во Иран
Роден/аок. 858 г.
Рудаки, Саманидска Империја
Починат/а940/41 г. (возр. 82 или 83)
Панџруд
Занимање
  • поет
  • пејач
  • музичар

Абу Абдала Џафар ибн Мухамед-Рудаки (персиски: ابوعبدالله جافر بن محمد رودكي; роден помеѓу 858 и 860 г. во селото Рудаки, Саманидската Империја, и починал во Панџруд помеѓу 940 и 941 г.) — таџички и персиски поет, музичар и пејач, основоположник на персиско-таџичката книжевност и фарсиската поезија. Го нарекуваат „Татко на персиската поезија“, иако само мал процент од неговата обемна поезија е зачувана. Рудаки своето име го зема од името на родниот крај.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rūdakī | Persian poet | Britannica“. www.britannica.com (англиски). Посетено на 2023-03-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]