Рудава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рудава
Rudava03.jpg
Местоположба
ДржаваСловачка
Физички особености
УстиеМорава
 • координати
48°29′44″ N; 16°55′03″ E / 48.4956° СГШ; 16.9176° ИГД / 48.4956; 16.9176Координати: 48°29′44″ N; 16°55′03″ E / 48.4956° СГШ; 16.9176° ИГД / 48.4956; 16.9176
Должина47.3 kм (155,000 ст)
Големина на сливот418 km2 (161 ми)
Особености на сливот
ТечениеМорава→ ДунавЦрно Море

Рудаварека во западна Словачка, регионот Захорjе. Тaа е лева притока на реката Морава. Дел од оваа река тече низ воениот округ Захорие. Тaа е 47,3 км долга и нејзината големина на сливот е 418 км2.[1]

Етимологија[уреди | уреди извор]

Името доаѓа од словенскиот збор „руда“ - црвена почва или црвен поток.[2] Во 1592 година, била спомената како Rudauua.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Plán manažmentu povodňového rizikavčiastkovom povodí Moravy, p. 56
  2. 2,0 2,1 Varsik, Branislav (1990). Slovanské (slovenské) názvy riek na Slovensku a ich prevzatie Maďarmi v 10.-12. storočí (словачки). Bratislava: Slovenská akadémia vied. стр. 21. ISBN 80-224-0163-3.