Прејди на содржината

Ројч

Координати: 51°34′34″N 12°15′57″E / 51.57611° СГШ; 12.26583° ИГД / 51.57611; 12.26583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ројч
Градски дел во Зандерсдорф-Брена
Железничка пруга
Железничка пруга
Железничка пруга
Грб на Ројч
Ројч во рамките на Германија
Ројч
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Зандерсдорф-Брена
Градоначалник Дитмунд Волф
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 88 м
Население 2.591  (31 декември 2006)
 - Густина 152 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06809
Повик. бр. 034954
Координати 51°34′34″N 12°15′57″E / 51.57611° СГШ; 12.26583° ИГД / 51.57611; 12.26583

Ројч (германски: Roitzsch) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009, е дел од градот Зандерсдорф-Брена.