Прејди на содржината

Ројтерин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ројтерин
Назнаки
ChemSpider 67601
3Д-модел (Jmol) Слика
PubChem 75049
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Дополнителни податоци
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Ројтерин — моќно антимикробно соединение кое го синтетизира бактеријата Lactobacillus reuteri, за време на метаболизмот на глицерол до 1,3-пропандиол катализиран од коензим B12-зависната диол дехидраза.

Ројтеринот го инхибира растот на некои штетни Грам-негативни и Грам-позитивни бактерии, како и квасци, мувли и протозои.[1] L. reuteri може да секретира доволни количини на ројтерин за инхибирање на растот на штетните цревни микроорганизми, без да ги уништи корисните цревни бактерии, овозможувајќи на L. reuteri да ги отстрани штетните бактерии и да ја задржи нормалната цревна флора интактна.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Talarico TL, Dobrogosz WJ (May 1989). „Chemical characterization of an antimicrobial substance produced by Lactobacillus reuteri. Antimicrob. Agents Chemother. 33 (5): 674–9. doi:10.1128/aac.33.5.674. PMC 172512. PMID 2751282.
  2. Casas IA, Dobrogosz WJ (December 1, 2000). „Validation of the Probiotic Concept: Lactobacillus reuteri Confers Broad-spectrum Protection against Disease in Humans and Animals“. Microbial Ecology in Health and Disease. 12 (4).[мртва врска]