Роузмери А. Бејли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роузмери А. Бејли
Роден(а)1947 (воз. 75–76 г.)
ДржавјанствоБританско
ПолињаДизајн на експерименти, анализа на варијанса
УстановиИнститутот за Математички Науки во Кралицата Марија, Универзитет во Лондон, Англија
ОбразованиеUniversity of Oxford, England
Теза„Конечни Пермутациски Групи“ (1974)
Докторски менторГрахам Хигман
Страница
maths.qmul.ac.uk/~rab/

Роузмери А. Бејли (англиски: Rosemary A. Bailey; р. 1947 година) е британска статистичарка, која работи во дизајнот на експериментите и анализата на варијанси, како и во сродни области на комбинаторскиот дизајн, особено во шемите на здружување. Има напишано книги за дизајнот на експериментите, за шемита на здружување,како и за линеарните модели во статистиката. Таа е пензиониран почесен професор по Статистика на Училиштето за Математички Науки на Кралицата Марија, Универзитет во Лондон, Англија. Во моментов е професор по математика и статистика на Училиштето за математика и статистика на Универзитетот Св. Ендрјус, Шкотска.

Таа е соработник на Институтот за математичка статистика[1] и во 2015 година била избрана за соработник на Кралското друштво од Единбург[2].

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Бејли, Р. А. (1994). Нормарни линеарни модели. Лондон: Надворешна Советодавна служба, Универзитет во Лондон. ISBN 0-7187-1176-9.
  • Бејли, Р. А. (2004). Шеми на здружување: Дизајнирани Експерименти, Алгебра и Комбинаторика. Кембриџ: Печат на Универзитетот Кембриџ. ISBN 978-0-521-82446-0.
  • Бејли, Р. А. (2008). Дизајн на Компаративните Експерименти. Кембриџ: Печат на Универзитетот Кембриџ. ISBN 978-0-521-68357-9.
  • Брзина, Т. П .; Бејли, Р. А. (1987). "Факториелни Дисперзивни Модели". Меѓународен Статистички Преглед / Revue Internationale de Statistique. Меѓународен институт за статистика (ИСИ). 55 (3): 261-277. doi: 10.2307 / 1403405. JSTOR 1403405.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Honored Fellows, Institute of Mathematical Statistics, Архивирано од изворникот на 2014-03-02, Посетено на 2017-11-24
  2. „Professor Rosemary Anne Bailey FRSE - The Royal Society of Edinburgh“. The Royal Society of Edinburgh (англиски). Посетено на 2018-02-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]