Прејди на содржината

Ротинска Река

Координати: 41°6′7″N 21°10′14″E / 41.10194° СГШ; 21.17056° ИГД / 41.10194; 21.17056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ротинска Река
Ротска Река
Поглед на Ротинска Река пред Палиснопје
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоБаба
Устие 
 • место
Шемница
 • координати
41°6′7″N 21°10′14″E / 41.10194° СГШ; 21.17056° ИГД / 41.10194; 21.17056
 • надм. вис.
750 м
Големина на сливот23,52 км2
Особености на сливот
ТечениеШемницаСтрежевско ЕзероШемницаЦрна РекаВардарЕгејско Море

Ротинска Река или Ротска Река — река во северниот дел на Баба Планина, западно од градот Битола.[1]

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извина на Баба Планина, поминува низ селото Ротино, Цапарско Поле и се влева во реката Шемница кај селото Лера.[1]

По течението на реката е изградено вештачкото Ротинско Езеро.

Хидрографија[уреди | уреди извор]

Зафаќа сливно подрачје од 23,52 км2.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 62. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Поврзано[уреди | уреди извор]