Ротенбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ротенбах
Место во Кенигзе-Ротенбах
Грб на Ротенбах
Ротенбах is located in Германија
Ротенбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Град Кенигзе-Ротенбах
Основни податоци
Површина 52,26 км2
Надм. височина 280 м
Население 1.848  (31 декември 2011)
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07422
Повик. бр. 036739
Портал www.gemeinderottenbach.de
Местоположба на место Ротенбах во рамките на Кенигзе-Ротенбах
Карта
Координати 50°41′17″N 11°9′50″E / 50.68806° N; 11.16389° E / 50.68806; 11.16389Координати: 50°41′17″N 11°9′50″E / 50.68806° N; 11.16389° E / 50.68806; 11.16389

Ротенбах (германски: Rottenbach) — село и поранешна општина во округот Залфелд-Рудолштат, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2012 е дел од градот Кенигзе-Ротенбах.