Росоша (Липовечки реон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Росоша
Росоша
Улез
Улез
Официјален печат на Росоша
Печат
Местоположба
Координати

Erioll world.svg 49°14′38″N, 29°11′20″E

Општи податоци
Име
- изворно
Росоша
  Росоша
Управа
Земја  Украина
Број на општини Виничка област, Липовечки реон
Географија
Површина 5,222 км²
Население
Население 2450

Росоша (украински: Росоша) е село во Украина, Липовечки реон, Виничка област.

Галерија[уреди | уреди извор]