Росоманска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Росоманска парохија — македонска православна парохија, дел од Кавадаречкото архијерејско намесништво на Повардарската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата ги ошфаќа селата Росоман, Сирково, Камен Дол, Трстеник, Дебриште, Раец, Фариш, Манастирец, Рибарци и Мрзен Ораовец. Старешина на парохијата е отец Горан Панзов (сос. 2016).

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Троица“
(парохиска црква)
Росоман 1990
Стара црква „Св. Ѓорѓи“ Сирково 1932 Стара црква св. Ѓорѓи - Сирково.jpg
Нова црква „Св. Ѓорѓи“ Сирково 1990-ти Нова црква св. Ѓорѓи - Сирково.jpg
Црква „Св. Никола“ Мрзен Ораовец 1694 St Nikola Mrzen Oraovec Trial before Pilate Altar South Wall.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Камен Дол 19 век
Црква „Св. Никола“ Трстеник во изградба
Црква „Св. Јован“ Дебриште 19 век
Црква „Св. Ѓорѓи“ Раец ?
Црква „Св. Богородица“ Фариш ?
Црква „Св. Никола“ Манастирец 2007
Црква „Св. Ѓорѓи“ Рибарци

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.