Росендал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Росендал
Општина
Воздушен поглед на Росендал
Воздушен поглед на Росендал
Знаме на Росендал
Знаме
Грб на Росендал
Грб
Highlighted position of Roosendaal in a municipal map of North Brabant
Локација во Северен Брабант
Координати: 51°32′N 4°27′E / 51.533° СГШ; 4.450° ИГД / 51.533; 4.450Координати: 51°32′N 4°27′E / 51.533° СГШ; 4.450° ИГД / 51.533; 4.450
ЗемјаХоландија
ПокраинаСеверен Брабант
Управа[1]
 • Органопштински совет
 • ГрадоначалникЖак Ниедерер (VVD)
Површина[2]
 • Вкупна107,16 км2 (4,137 ми2)
 • Земјишна106,42 км2 (4,109 ми2)
 • Вода0,74 км2 (29 ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000030000003 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно77.127
 • Густина725/км2 (1,880/ми2)
ДемонимRoosendaler, Roosendaalder
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.4700–4709, 4724–4727
Повик. бр.0165
Мреж. местоroosendaal.nl

Росендал [ˈroːzə(n)daːl]  ( слушни) е и град и општина во јужниот дел на Холандија, во покраината Северен Брабант.

Градови/села во општината[уреди | уреди извор]

Градот Росендал[уреди | уреди извор]

Во времето на царот Наполеон Лодевајк на Кралството Холандија, Росендал ги добил градските права во 1809 година.

Претставник на клубот на Меѓународниот обожавателски клуб на АББА е со седиште во Росендал од 1986 година, а од крајот на векот, градот, исто така, бил домаќин на годишната конвенција на Меѓународниот обожавателски клуб на АББА, каде што за еден викенд во секој април, стотици луѓе од целиот свет присуствуваат на настанот.

На 1 јануари 1997 година, општините Росендал, Ниспен и Воув се споени во општината, и сега едноставно се дел од градот Росендал.

Историја[уреди | уреди извор]

Росендал се навраќа на 12-ти и 13 век. Името Росендал било првпат споменато во документ од 1268 година. Росендал секогаш бил дел од Северен Брабант. Во средниот век, Росендал се зголемил како резултат на бизнис со трева, но во осумдесет -годишната војна (1568-1648) се ставил крај на растот, како причина од сезонските борбени трупи кои ограбувале и опустошувале. Подоцна со децении било напуштено селото Росендал.

Спорт[уреди | уреди извор]

Видечкиот спортски тим од градот е фудбалскиот клуб Росендал ( RBC Roosendaal.).

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Градот служи како регионален железнички центар: на релацијата Цволе-Росендал, започнува и завршува тука, меѓународниот воз од Амстердам до Брисел, поминува низ Росендал, како што на Амстердам-Висинген (црвенило) меѓуградски. Исто така постои и стоп-воз услуга до Антверпен.

Медицинска грижа[уреди | уреди извор]

Бравис Зикенхаус Росендал (Bravis Ziekenhuis Roosendaal) е главната општа болница за жителите на Росендал и околните области. Бравис Зикенхаус нуди специјализирана медицинска грижа од страна на широк тим на медицински специјалисти.Специјалните единици се: кардиологијадерматологијагинекологија, онкологија,  офталмологија  и интензивно лекување.

Настани во Росендал[уреди | уреди извор]

  • Карневал
  • Драи ван де Каи (Draai van de Kaai) велосипедска трка
  • Годишен "Меѓународен АББА ДЕН" - Викенд - долг настан, обично секој април, управувана од страна на АББА официјален обожавателски клуб кој е со седиште во Росендал.

Познати жители[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Burgemeester mr. J.M.L. (Jacques) Niederer“ (холандски). Gemeente Roosendaal. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 3 June 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. „Postcodetool for 4701NK“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Посетено на 3 June 2014.
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]