Росано Ерколини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Росано Ерколини
НационалностИталијанец
Занимањеучител
Познат(а) поеколог
НаградиЕколошка награда Голдман (2013)

Росано Ерколини е италијански наставник и основен екологист од Тоскана. Тој бил награден со Голдман еколошка награда во 2013 година, особено за неговите напори за информирање на јавноста за здравствените и еколошките ризици од согорување и за неговото залагање за принципите на нула отпад.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Prize Recipient: Rossano Ercolini, 2013 Europe“. Goldman Environmental Prize. Посетено на 3 June 2014.