Роналд Ли Буч

Од Википедија — слободната енциклопедија
Американскиот федерален судија Роналд Ли Буч
Американскиот федерален судија Роналд Ли Буч

Роналд Ли Буч (роден на 20 септември 1965 година) — судија на даночниот суд на Соединетите држави.

Биографија[уреди | уреди извор]

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Роналд Буч е роден на 20 септември 1965 година во Флинт, Мичиген.[1] Тој се здобил со диплома за бизнис и администрација во 1987 година, на Универзитетот Нортвуд. Докторирал на Јурис во 1993 година, на Правниот колеџ на Универзитетот во Мичиген. Тој добил звање магистер по закони во 1994 година, од Правната школа на Универзитетот Капитал. Двете дипломски студии по право биле изработени со концентрација на оданочувањето. Тој работел како уредник на истражувањето на Детроитскиот колеџ за правни науки од 1992 до 1993 година. Тој бил соработник на даночниот преглед во Охајо од 1993 до 1994 година.[2][3]

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Буч служел како консултант во Националната даночна канцеларија на KPMG LLP во Вашингтон како консултант од 1995 до 1997 година. Тој работел во Службата за внатрешни приходи како адвокатски советник од 1997 до 2000 година и како виш правен советник од 2000 до 2001 година. За време на неговата служба со IRS, тој ја претставувал IRS во случаи пред даночниот суд на Соединетите држави. Неговиот фокус во приватната пракса бил поврзан со прашањата околу даночната контроверзија. За време на неговата приватна пракса, тој исто така работел како дополнителен професор по право во Правниот центар на Универзитетот Џорџтаун, предавајќи часови поврзани со даночното право.[2][3]

Услуги за даночниот суд[уреди | уреди извор]

На 15 септември 2011 година, претседателот Барак Обама го номинирал Буч да работи како судија на даночниот суд на Соединетите држави, на местото што го напуштил судијата Дејвид Ларо, чиј мандат истекол. Неговата номинација имала сослушување пред Комисијата за финансии на Сенатот на Соединетите држави на 11 декември 2012 година и била позитивно приватена на 21 декември 2012 година. Неговата номинација била потврдена од Сенатот на Соединетите држави на 1 јануари 2013 година. Тој ја добил својата комисија на 14 јануари 2013 година. Неговата комисија ќе истече на 13 јануари 2028 година, во тоа време ќе заврши и неговиот петнаесетгодишен мандат.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lawyer Central profile“. Архивирано од изворникот на 2016-04-08. Посетено на 2021-10-12.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Official Biography at the United States Tax Court“. Архивирано од изворникот на 2018-12-14. Посетено на 2021-10-12.
  3. 3,0 3,1 3,2 Nomination announcement from whitehouse.gov