Роналд Араухо

Од Википедија — слободната енциклопедија

Роналд Федерико Араухо да Силва (роден на 7 март 1999 година) е уругвајски фудбалер кој игра како централен бек за клубот од Ла Лига Барселона и за репрезентацијата на Уругвај .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Ривера од Бразилска мајка , [1] [2] [3] Араухо му се придружил на Рентистас. [4] Тој го направи своето деби за сениорскиот тим со првиот на 24 септември 2016 година, влегувајќи како доцна замена во победата од 1–0 на Сегунда Дивизион на гости против Такуарембо .

Араухо го постигнал својот прв гол на 9 декември 2016 година, постигнувајќи го израмнувачкиот гол во ремито 2–2 на домашен терен против Централ Еспањол . Тој стана редовен стартер во текот на сезоната 2017 и постигна хет-трик во победата со 3–2 на гости кај Вила Еспањола на 17 јуни истата година. [5]

Реката Бостон[уреди | уреди извор]

На 28 јули 2017 година, Араухо замина во екипата на Бостон Ривер од Примера Дивизион . [6] Тој го направи своето деби во категоријата на 18 септември, заменувајќи го Максимилијано Сигалес доцна во домашниот успех со 1-0 над Ел Танке Сисли . [7]

Барселона[уреди | уреди извор]

На 29 август 2018 година, Араухо потпиша петгодишен договор со ФК Барселона за сума од 1,7 милиони евра, и. тој првично беше доделен во резервите во Сегунда дивизион Б. [8] Тој го направи својот прв тим - и Ла Лига - дебитираше на 6 октомври следната година, доаѓајќи од клупата за да го замени Жан-Клер Тодибо во 73. минута од победата од 4-0 на домашен терен против Севиља ; сепак, тој беше исклучен во 86. минута поради справување со Хавиер Ернандез . [9]

За сезоната 2020-2021, Араухо беше во главниот тим, добивајќи го дресот со број 4, кој претходно го носеше Иван Ракитиќ . [10] На 19 декември 2020 година, тој го постигна својот прв гол во Ла Лига за Барселона во ремито 2–2 на домашен терен против Валенсија . [11]

На 20 март 2022 година, Араухо го постигнал својот прв гол во Ел Класико, погодувајќи со глава во корнер од Усман Дембеле во победата од 4-0 на гости против лидерите во лигата на Сантијаго Бернабеу . [12]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Откако го претставуваше Уругвај на нивоа до 18 и до 20 години, Араухо го доби својот прв повик за сениорската екипа на 5 октомври 2020 година, за два натпревари од квалификациите за Светското првенство во ФИФА 2022 против Чиле и Еквадор . [13] Тој го направи своето целосно меѓународно деби осум дена подоцна, почнувајќи во поразот од 2-4 против вториот. [14]

 1. Quixano, Jordi (3 October 2020). „Ronald Araujo, el velocista que se mira en Puyol“. El País (шпански). Посетено на 3 February 2021.
 2. Bona, German (11 October 2020). „Ronald Araujo, el central humilde que el Real Madrid no pudo 'birlar'. Sport (шпански). Посетено на 3 February 2021.
 3. Cerezo, Hugo (21 December 2020). „Ronald Araujo: un soldado de Dios que esprinta a 35km/h y está bendecido por los jefes“. Marca (шпански). Посетено на 3 February 2021.
 4. „Ronald Araújo: de Boston River a Barcelona“ [Ronald Araújo: from Boston River to Barcelona] (шпански). Ovación. 28 August 2018. Посетено на 3 September 2018.
 5. „Villa Española 2 Rentistas 3“ (шпански). El Ascenso. 17 June 2017. Посетено на 3 September 2018.
 6. „Boston River: llega Ronald Araújo“ [Boston River: Ronald Araújo arrives] (шпански). Tenfield. 28 July 2017. Посетено на 3 September 2018.
 7. „Boston River volvió a festejar, 1:0“ [Boston River celebrate again, 1–0] (шпански). Tenfield. 18 September 2017. Посетено на 3 September 2018.
 8. „Acuerdo con el Boston River para el traspaso de Ronald Araujo“ [Agremeent with Boston River for the transfer of Ronald Araujo] (шпански). FC Barcelona. 29 August 2018. Посетено на 3 September 2018.
 9. Dembélé and Araújo sent off during Barcelona win over Sevilla; Diario AS. 6 October 2019, Retrieved 18 August 2020
 10. „Riqui Puig y Araújo ya son jugadores del primer equipo“ [Riqui Puig and Araújo are already first team players] (шпански). Diario AS. 5 October 2020. Посетено на 18 October 2020.
 11. „Araujo is a man of many talents“. Marca. 19 December 2020.
 12. „Barcelona thrash leaders Real Madrid“. BBC Sport. 20 March 2022. Посетено на 20 March 2022.
 13. „Primera convocatoria de Ronald Araujo con la absoluta de Uruguay“ [First call up of Ronald Araújo with the full side of Uruguay] (шпански). Mundo Deportivo. 5 March 2020. Посетено на 18 October 2020.
 14. „Ecuador barre a la Uruguay de Suárez, Valverde y Araujo (4–2)“ [Ecuador beat Suárez, Valverde and Araújo's Uruguay (4–2)] (шпански). Mundo Deportivo. 14 October 2020. Посетено на 18 October 2020.