Ромскосрпски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ромскосрпски јазик
Српскоромски јазик
Застапен воСрбија
Говорници172.000 (2006)[1]  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3rsb

Ромскосрпски јазик или српскоромски јазикмешан јазик којшто настанал преку јазичен допир на ромски и српски. Јазикот се зборува во Србија и другите земји од поранешна СФРЈ. Тој се разликува од влашкоромските дијалекти коишто се говорат во Србија.

Издаваштво[уреди | уреди извор]

Во октомври 2005 година бил издаден првиот ракопис за ромската граматика во Србија од јазичарот Рајко Ѓуриќ, насловена „Граматика на ромскиот јазик“ (во оригинал Gramatika e Rromane čhibaki - Граматика ромског језика (Gramatika romskog jezika)).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lewis, M. Paul, Gary F. Simons, & Charles D. Fennig, уред. (2015). Ethnologue: Languages of the World (18th. изд.). Dallas, Texas: SIL International.CS1-одржување: повеќе имиња: список на уредници (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]