Прејди на содржината

Ромски музеј на Гордон Босвел

Координати: 52°46′21″N 0°08′35″W / 52.77238° СГШ; 0.14314° ЗГД / 52.77238; -0.14314
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ромски музеј на Гордон Босвел
Карта
Основан25 февруари 1995 (1995-02-25)
МестоСпалдинг, Линколншир, Англија
Координати52°46′21″N 0°08′35″W / 52.77238° СГШ; 0.14314° ЗГД / 52.77238; -0.14314
Типмузеј
Мреж. местомрежно место

Ромски музеј на Гордон Босвел (англиски: Gordon Boswell Romany Museum) — музеј посветен на животното дело на Гордон Босвел (починал на 27 август 2016),[1] кој собрал збирка од артефакти, фотографии и неколку примери од ромскиот вагон Вардо.[2][3][4][5] Музејот исто така располага со неколку превозни средства коишто не се ромски, вклучувајќи и погребна кола прдвижувана од коњ. Сместен е во Спалдинг во Линколншир, Англија.

Позадина[уреди | уреди извор]

Изградбата на мостови за неромското население била традициона во Босвеловото семејство. Неговиот прадедо бил важен извор на информации за ромските обичаи и јазик за викторијанските академици, меѓу кои и Џорџ Бороу. Босвеловиот татко Силвестер во 1970 година го објавил автобиотграфското дело „Кника на Босвел (англиски: The Book of Boswell),[6] во којашто е опишан ромскиот живот. Гордон Босвел постепено собирал вагони, коли и други артефакти за ромскиот живот низ годините. Музејот во коишто овие предмети се изложени бил отворен на 25 февруари 1995 година.[7]

Пристап[уреди | уреди извор]

Музејот е отворен во петок, сабота, недела и банкарските празници во периодот од Велигден до крајот на октомври секоја година. Пристап е овозможен до сите изложени предмети и за лицата со посебни потреби. Влезот е бесплатен. Музејот користи еден од вагоните за организирани обиколки на околната крајбрежна рамнина Фенланд.[8]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Harrison, Lynne (6 September 2016). „Funeral for man who touched many lives“. Lincolnshire Free Press (Print version). стр. 7.
  2. „The Museum's own web site“. Архивирано од изворникот на 2019-07-03. Посетено на 2021-04-04.
  3. „Gordon Boswell Romany museum“. Culture 24. Department of Educartion. Архивирано од изворникот на 2015-04-02. Посетено на 1 мај 2013.
  4. „Gordon Boswell * Museum*“. Romany Jib. Архивирано од изворникот на 5 May 2010. Посетено на 1 мај 2013.
  5. „Boswell museum“. My Learning. Архивирано од изворникот на 21 мај 2013. Посетено на 1 мај 2013.
  6. Boswell, Sylvester (1970). The Book of Boswell. Penguin.
  7. „Fitting send-off for 'great ambassador' of Romanies“. Spalding Guardian. 15 September 2016. стр. 7. Архивирано од изворникот на 2017-02-02. Посетено на 2021-04-04.
  8. „Gordon Boswell Romany Museum“. Lincolnshire county council. Архивирано од изворникот на 5 May 2013. Посетено на 1 мај 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]