Роман Коскалевич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Роман Коскалевич ( во Москва, СССР1944 во Скопска Црна Гора, Скопско) — припадник на Комсомолската младина и Црвената армија, подоцна македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Роман заробен од фашистите како припадник на Црвената армија. Успеал да избега од германското ропство и да се приклучи во редовите на македонските партизански единици. Учествувал во борбите против балистичките банди на теренот на Скопска Црна Гора како пушкомитралезец. Секогаш бил во првите борбени редови. Роман е уште еден руски борец, кој загинал во борбите за ослободување на Македонија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив - Скопје. 1969. стр. 77. На |first= му недостасува |last= (help)