Роман Амојан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олимписки медали
Натпреварувач за  Ерменија
Машко борење во Грчко-римски стил
Бронзен медал – трето место 2008 Пекинг Грчко-римски стил до 55kg

Роман Амојан (роден на 3 септември 1983) е ерменски борач кој на Летните олимписки игри - 2008 одржани во Пекинг го освои бронзениот медал во дисциплината Грчко-римски до 55 kg.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]