Романтичарска поезија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Романтичарска поезија е поезија од периодот на романтизмот, уметничко, литературно, музичко и интелектуално движење, кое потекнува од Европа кон крајот на 18 век. Вклучува реакција против преовладувачките просветителски идеи од 18 век, [1] и трае приближно од 1800 до 1850 година. [2] [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Introduction to Romanticism. Uh.edu. Retrieved on 2012-05-17.
  2. Romanticism. Academic.brooklyn.cuny.edu. Retrieved 2012-05-17.
  3. Romanticism : Introduction – Britannica Online Encyclopedia. Britannica.com. Retrieved 2012-05-17.