Романска катедрала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Романска катедрала
Catedrala Patriarhală din Bucureşti
Catedrala Patriarhală 2009.jpg
Основни податоци
Место Букурешт, Романија
Координати
Припадност Христијанство
Архитектонски опис
Архитектонски тип црква

Романската катедрала (романски: Catedrala Patriarhală din Bucureşti) е црква која се наоѓа во Букурешт, Романија.