Романска катедрала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Романска катедрала
Catedrala Patriarhală din Bucureşti
Catedrala Patriarhală 2009.jpg
Основни податоци
МестоБукурешт, Романија
КоординатиКоординати: 44°25′28.54″N 26°5′52.16″E / 44.4245944° СГШ; 26.0978222° ИГД / 44.4245944; 26.0978222
ПрипадностХристијанство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Романската катедрала (романски: Catedrala Patriarhală din Bucureşti) е црква која се наоѓа во Букурешт, Романија.