Романска вселенска агенција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Романска вселенска агенција
Agenţia Spaţială Română (АЅR)
Rosa logo rom.jpg
Логото на ASR
Сопственик Романија
Основана1991
Главен штабБукурешт
УправникМариус-Јоан Писо
Мреж. местоwww.rosa.ro

Романската вселенска агенција (романски: Agenţia Spaţială Română (ASR)) е национална романска вселенска агенција. Основана е во 1991 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]