Прејди на содржината

Ролери

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ролери или ролшуи — посебни обувки на тркала што се употребуваат како превозно средство, за рекреација или за спорт.

Видови спортски дисциплини[уреди | уреди извор]

Во возењето ролери постојат повеќе спортски дисциплини:[1]

  • брзинско возење во кое се постигнува голема брзина благодарение на специјалните ролери кои се високи до скочниот зглоб.
  • хокеј на ролери е дисциплина со слични правила како хокејот на мраз.
  • акробатското возење ролери опфаќа изведување скокови преку пречки, скали, греди и на полукружен терен.
  • ументичкото возење ролери е слично на уметничкото лизгање.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Марјан Карапанџевски и Лидија Белческа Карапанџевска, Физичко и здравствено образование за VIII одделение во осумгодишно образование. Скопје: Министерство за образование и наука на Република Македонија, 2010, стр. 105-106.