Ролат од цимет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ролат од цимет
Шведски канелбуле со бисерен шеќер
Други имиња земичка со цимет,

дански цимет,

полжав со цимет

Тип Слатка ролна
Место на потекло Шведска и Данска
Регион или држава Северна Европа
Главни состојки Брашно, цимет, шеќер и путер

Ролат од цимет (исто така и земичка со цимет, дански цимет и полжав од цимет) е сладок ролат кој најчесто се служи во Северна Европа (главно во Скандинавија, но и во Австрија и Германија) и Северна Америка. Во Шведска се нарекува канелбуле, во Данска е познат како канелснегл, во Норвешка е познат како канелболе, скилингсболер или канелснур, во Финска е познат како корвапусти, а во Естонија е познат како канелирул.[1][2][3] Во Австрија и Германија се нарекува зимчнеке.

Пециво[уреди | уреди извор]

Ролатот од цимет се состои од тесто со квасец, врз кој смесата од цимет и шеќер (и суво грозје или други состојки во некои случаи) се посипува преку тенок слој путер. Тестото потоа се меси, се сече на поединечни делови и се пече или се пржи. Неговите главни состојки се брашно, цимет, шеќер и путер, кои даваат силен и сладок вкус.

Парче сурово тесто за ролат од цимет се сече на поединечни кифлички пред да се пече

Потекло[уреди | уреди извор]

Римските трговци со зачини го вовеле зачинот цимет од Шри Ланка во Европа.

Многу подоцна, Шведска почнала да го користи во своите колачи, развивајќи го канелбуле (земичка со цимет).[4]  Од 1999 година,[5][6] 4-ти октомври е промовиран како Ден на ролатот со цимет.[7][8] Шведското канелбуле тесто обично содржи и кардамон (во прав или пупки), давајќи му специфичен вкус.

Големината на еден ролат од цимет варира од место до место, но многу продавачи обезбедуваат помала големина од околу 5 сантиметри (2.0 инчи) во пречник и поголема големина од околу 10 сантиметри (3.9 инчи) на страна. Поголемата сорта може да се најде во Финска, наречена корвапусти (што значи ,,влечење нечие уво за дисциплинирање“), каде што може да биде и до 20 сантиметри (7.9 инчи) во пречник и може да постигне тежина до 200 грама.[9]

Хага, област во Гетеборг, Шведска, е добро позната по своите големи ролати од цимет. Овие ролати од цимет се нарекуваат хагабулар или „Кралица на кујната“. Хагабуларните обично се 30 сантиметри или повеќе во пречник и, и покрај нивната големина, не се сметаат за ролат за повеќе луѓе. Секој човек обично нарачува по еден.[10] Швеѓаните користат бисерен шеќер за да ги надополнат своите колачи со цимет, а не глазура како што е вообичаено во Северна Америка.[11]

Национални варијации[уреди | уреди извор]

Шведскиот бутеркака и финскиот бостонкаку („Бостонска торта“) е торта направена со печење ролати со цимет во тркалезна тава за колачи наместо да се печат одделно, така што тие се залепуваат заедно за да формираат голема, тркалезна торта.[12]

Германска сорта, која внимателно ја следи формата на скандинавското пециво, со потекло од Хамбург и неговата околина е Францброчен, пециво со цимет инспирирано од францускиот кроасан без цимет.

Британската верзија се нарекува земичка од Челзи, која ја измислиле во 18 век.[13] Сега е достапен во кафулиња, супермаркети и пекарници низ Обединетото Кралство.

Американските ролати со цимет често се прелиени со глазура (обично на база на шеќер кај слаткарите) и понекогаш се пржат, прелиени со глазура и служат како варијација на подигната крофна. Постојат и регионални комбинации: во американскиот Среден Запад, особено Канзас, ролатите цимет најчесто се јадат со чили.[14]

Во Канада се познати како пунџи со цимет. Обично се самозастаклени и не се ледени, ниту пак обично имаат суво грозје.[15][16] Може да имаат толку многу цимет што имаат лут вкус.

Во Австрија и Германија ги има во секој супермаркет и пекарница. Заедно со Топфенголаче, Батеркроасан и Фачингскрапфен тие се типично пециво за попладневно кафе.

Традиции со ролат од цимет[уреди | уреди извор]

Во Шведска и Финска, во ролатите со цимет традиционално се ужива за време на кафе-паузата, или фика, што е дружење со пријатели. Националниот ден на земичка од цимет се одбележува на 4 октомври во Шведска и Финска.[17]

Во Северна Америка, најчесто се јаде за појадок или десерт. Кога се јаде за појадок во САД, може да се сервира со крем сирење.[18]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. The Free Dictionary. „cinnamon snail“. Посетено на April 17, 2013.
 2. Carlson, Jen. „Why The Cinnamon Snail Vegan Food Truck Is The Best Food Truck In Town“. The Gothamist. Архивирано од изворникот на April 7, 2013. Посетено на April 16, 2013.
 3. „Kanelsnegl, The Danish answer to Cinnamon buns“. caprisserie.com. Посетено на March 1, 2020.
 4. „The History of the Cinnamon Roll“. Goldenrod Pastries (англиски). 2017-04-09. Архивирано од изворникот на 2021-06-24. Посетено на 2020-04-22.
 5. „Om oss“. Hembakningsrådet (шведски). September 12, 2014. Архивирано од изворникот на 2019-06-28. Посетено на October 4, 2017.
 6. „Så blev kanelbullen det mest svenska av alla bakverk - DN.SE“. DN.SE (шведски). 2017-10-04. Посетено на 2017-10-04.
 7. „Kanelbullens Dag 4 Oktober“. Kanelbullensdag.se. Архивирано од изворникот на August 30, 2011. Посетено на June 4, 2010.
 8. „Kanelbullar“. Sweden.se. Архивирано од изворникот на November 8, 2013. Посетено на March 25, 2013.
 9. Korvapuusti in Finland Архивирано на {{{2}}}.
 10. „Kanelbullar.se“. Kanelbullar.se. Посетено на July 17, 2016.
 11. „What is the origin of cinnamon rolls? - Quora“. www.quora.com. Посетено на 2020-04-22.
 12. „Boston cake“. Saunalahti.fi. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на November 18, 2012.
 13. „Before they were canned: the origins of the cinnamon roll – A new history thing for curious kids“. 2 New Things. 2015-04-20. Посетено на 2020-04-22.
 14. „Chili and Cinnamon Rolls, is this a Kansas Thing?“. Посетено на October 5, 2017.
 15. Tagliafierro, Angelina. „UBC Cinnamon Bun“. Посетено на January 12, 2019.
 16. Lugonja, Valerie (December 19, 2016). „Helen McKinney's Canadian Prairie Homemade Cinnamon Buns“. Посетено на January 12, 2019.
 17. Kanelbullens dag
 18. „Screamin' Cinnamon Rolls With Cream Cheese Frosting“. Food.com. Посетено на July 20, 2016.