Рок ам Ринг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Rock am Ring
Британската група Продиџи настапувајќи на фестивалот во 2009 година.
Продиџи на Рок ам Ринг 2009
Локација Рок ам Ринг: Нирбургринг
Години активност 1985–сѐ до денес
Датум првиот викенд во јуни
Жанр алтернативен рок, хеви метал, панк рок, електронска музика
Портал Rock am Ring: rock-am-ring.com/en

Рок ам Ринг (германски: Rock am Ring) и Рок им Парк (Rock im Park) — двоен музички рок-фестивал, кој секоја година се одржува во Германија, во областа Нирбургринг. Фестивалот е втор најголем во Германија, а еден од најголемите во Европа. Замислата на фестивалот била тој да се одржи само еднаш, но по комерцијалниот успех на настанот (над 75.000 посетители), било одлучено фестивалот да се повторува секоја година. Меѓутоа, во 1988 година настанот опаднал по бројност, па две години не бил одржан. Во 1991 година фестивалот понудил нов концепт на публиката и повторно почнал да се случува.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]