Роис, Ла Коруња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роис
Амблем на Роис
Амблем
Прекар(и): Роис
Положбата на Роис во Галиција
Положбата на Роис во Галиција
Управа
 • Alcalde (Mayor) Ramón Tojo Lens (PP)
Површина
 • Вкупна 93 km2 (36 sq mi)
Население (2004)
 • Вкупно 5.122 (INE)
 • Густина 55,08/km2 (14,270/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+2)

Роис е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 93 km² , и население од 5,122 жители (2004) и густина на население од 55.08 km².