Розов галеб

Од Википедија — слободната енциклопедија
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Розов|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Розов галеб
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Розов
Вид: Розов галеб
Научен назив
Розов галеб
Розов галеб
Научна класификација edit
Царство: Животни
Тип: Хордови
Класа: Птици
Ред: Дождосвирни
Семејство: Laridae
Род: Rhodostethia

MacGillivray, 1842
Вид:
R. rosea
Биномен назив
Rhodostethia rosea

Синоними

Hydrocoloeus roseus

Розовиот галеб (Rhodostethia rosea) е мал галеб, единствениот вид во неговиот род, иако е предложено дека треба да се пресели во родот Hydrocoloeus, кој инаку го вклучува само малиот галеб. Оваа птица е именувана по британскиот истражувач Џејмс Кларк Рос. Нејзините места за размножување првпат биле откриени во 1905 година од Сергеј Александрович Бутурлин во близина на селото Походск во североисточна Јакутија, додека ја посетувал областа како [2] судија. Името на родот Rhodostethia е од старогрчкиот збор rhodon, „роза“ и stethos, „гради“. Специфичната роза е латински за „розова боја“.[3]

Опис[уреди | уреди извор]

A Ross's gull
Возрасен галеб со пердуви што не се размножуваат.

Оваа мала птица е слична на малиот галеб по големина и некои одлики на перјата. Тој е малку поголем и со подолги крила од малиот вид галеб и има повеќе шилести крилја и опашка во облик на клин. Нозете му се црвени. Летните возрасни галеби се бледо сиви одозгора и бели одоздола, со розова боја до градите и уреден црн прстен на вратот. Во зима, нијансите на градите и јаката на вратот се губат и се развива мала темна полумесечина зад окото.[4]

Младите птици личат на зимските возрасни галеби, но имаат темна шема „W“ на крилјата во лет, како млади мали галеби. На малолетниците им требаат две години за да постигнат целосен пердув за возрасни.

Мерења на розовиот галеб:[5]

  • Должина : 11,4-12,2 инчи (29-31 см)
  • Тежина : 4,9-8,8 oz (140-250 g)
  • Распон на крилата: 35,4-39,4 инчи (90-100 см)

Дистрибуција и живеалиште[уреди | уреди извор]

Розовиот галеб се размножува на високиот Арктик на најсеверната Северна Америка и североисточен Сибир. Се сели само на кратки растојанија на југ во есен, поголемиот дел од населението презимува на северните географски широчини на работ на мразот во северното Берингово Море и во Охотското Море, иако некои птици стигнуваат до поумерените области, како што е северозападна Европа; во февруари 2016 година, тие биле видени во Корнвол и Ирска според БТО „Птичја патека“, во декември 2021 година двајца биле видени во Белгија, еден во Ниупорт[6] и еден во Зибриж.[7] Во Северна Америка, галебот е забележан на југ до Солтонското Море во Калифорнија, иако видувањата на овој далечен југ се исклучително ретки. Летните места за размножување се тундра со острици, тревни габи, џуџести врби, грмушки, лишаи и базени.[4]

Биологија[уреди | уреди извор]

Розовиот галеб се размножува во мали колонии на тундрите и мочурливите утоки на Арктикот, често гнездејќи се со други морски птици, како што се арктичките боцки. Снесува две до три јајца во гнездото на земја обложена со алги, трева или мов, често на остров во мало езеро. Јајцата се маслинесто зелени со мали црвеникаво-кафени дамки. Инкубацијата трае околу три недели, а пилињата лежат уште три недели.

Оваа птица го јаде секој соодветен мал плен, како што се малите риби и раковите, а во текот на зимата често се храни со пловец. За време на сезоната на парење, во голема мера е инсектијад, се храни со бубачки и муви.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International (2020). "Rhodostethia rosea". IUCN Red List of Threatened Species. 2020: e.T22694476A168884321. doi:10.2305/IUCN.UK.2020-3.RLTS.T22694476A168884321.en. Retrieved 11 November 2021.
  2. E. Potapov. 1990.
  3. Jobling, James A (2010). The Helm Dictionary of Scientific Bird Names. London: Christopher Helm. стр. 335, 337. ISBN 978-1-4081-2501-4.
  4. 4,0 4,1 4,2 Rhodostethia rosea: Ross's Gull“ (француски). Oiseaux.net. Посетено на 2013-12-12.
  5. „Ross's Gull Identification, All About Birds, Cornell Lab of Ornithology“. www.allaboutbirds.org (англиски). Посетено на 2020-09-25.
  6. „Zeldzame Ross' meeuw uit Siberië lokt honderden natuurfotografen naar Nieuwpoort“. www.vrt.be (холандски). Посетено на 2022-01-06.
  7. „Natuurgids Billy kwam speciaal voor Ross' meeuw terug uit vakantie: "Een hels verhaal, maar ik heb hem gezien".

Надворешни врски[уреди | уреди извор]