Прејди на содржината

Розова детелина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Розова детелина
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Розиди
Ред: Бобовидни
Семејство: Бобови
Род: Детелина
Вид: Розова детелина
Научен назив
Trifolium hybridum
L.
Синоними
Розова детелина
Научна класификација edit
Царство: Plantae
Нерангирано: Tracheophytes
Нерангирано: Angiosperms
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Rosids
Ред: Fabales
Семејство: Fabaceae
Подсемејство: Faboideae
Род: Trifolium
Вид:
T. hybridum
Биномен назив
Trifolium hybridum

Синоними
 • Amoria hybrida (L.) C. Presl.[2]
 • Amoria elegans (Savi) C. Presl[3]
 • Trifolium elegans Savi
 • Trifolium hybridum var. elegans (Savi) Boiss.
 • Trifolium hybridum var. pratense Rabenh.

Розова детелина (латински:Trifolium hybridum), слична детелина, е вид на скриеносеменици од фамилијата на Бобови. Стеблестата, бледорозова или белузлава цветна глава расте од пазувите на листот, а тролистовите листови се необележани. Растението е до 40 см високо,[4] :152а се среќава на нивите и на патиштата – се одгледува и како сточна храна ( сено или силажа ). Растението цвета од пролет до есен (од април до октомври на северната хемисфера).[5] Потекнувајќи од континентална Европа, станала како воведено растение на Британските Острови [2] и низ умерените региони во светот.[6]

Историја

[уреди | уреди извор]
Розова детелина

И покрај неговото научно име, исто така детелината не е од хибридно потекло. Растението го добива своето заедничко име од градот Алсике во Шведска од каде Линеј прв го опишал. Мислел дека тоа е вкрстување помеѓу белата детелина ( T. repens ) и црвената детелина ( T. pratense ), но во ова тој погрешил и таа е посебен вид.[7][8]

Розовата детелина е повеќегодишно растение со полуисправено, ретко разгрането, жлебно стебло, влакнесто во горните предели. Листовите се наизменични и опколени со мали штипки. Листовите имаат три издолжени и ситно назабени лисни плочи на една лисна дршка. Цветот има долга дршка и е собран во топчесто соцветие. Поединечните цветови имаат чашка со пет лобуси и неправилна корола која се состои од пет розови ливчиња, една исправена „стандардна“, две странични „крила“ и долните две споени за да формираат „јабил“. Има десет стомачни и еден карпален.[9]

Розовата детелина може да ја иритира кожата ако се допира.[10]

Распространетост и живеалиште

[уреди | уреди извор]

Розовата детелина е распространета во поголемиот дел од јужна Европа и југозападна Азија, особено во планинските региони. Широко се одгледува и се користи како фуражна култура и за таа цел подвидот T. h. се користи хибрид и тој станал натурализиран понатаму на север во Европа и во другите делови на светот. Нејзиното природно живеалиште се полињата, ливадите, патиштата, бреговите и отпадот. Кога се додава мешавина на семето, ретко опстојува откако ќе се затвори засадот.[11]

 1. C. Presl Symb. Bot. 1(3): 47 1831
 2. 2,0 2,1 C. A. Stace, Interactive Flora of the British Isles, a Digital Encyclopaedia: Trifolium hybridum.
 3. C. Presl Symb.
 4. Blamey, M.; Fitter, R.; Fitter, A (2003). Wild flowers of Britain and Ireland: The Complete Guide to the British and Irish Flora. London: A & C Black. ISBN 978-1408179505.
 5. Lee Peterson, Roger Tory Peterson, Lee Allen Peterson, A Field Guide to Edible Wild Plants of Eastern and Central North America, Boston, Houghton Mifflin, 1978, c1977. 330 p.
 6. A R Clapham, T G Tutin, E F Warburg, Flora of the British Isles, Cambridge, 1962, p 341
 7. Publications & Information: Alsike Clover Архивирано на 30 декември 2012 г..
 8. Clark, G. H. (1913).
 9. „Alsike Clover“. NatureGate. Посетено на 2013-12-24.
 10. Reiner, Ralph E. (1969). Introducing the Flowering Beauty of Glacier National Park and the Majestic High Rockies. Glacier Park, Inc. стр. 122.
 11. Trifolium hybridum (Alsike Clover)“. Online Atlas of the British and Irish Flora. Посетено на 2013-12-24.