Розенгартен (Бамберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Розенгартен е барокна розова градина во подножјето на новата резиденција во Бамберг, Германија, проектирана од познатиот барокен архитект Балтазар Нојман .

Розенгартен во подножјето на новата резиденција

Историја[уреди | уреди извор]

Градина на розите во Бамберг

На местото на денешната градина на рози имало ренесансна градина од 16 век. век, трансформиран од епископот Фридрих Карл фон Шенборн во барокна градина, чие планирање било задолжено за познатиот германски архитект Балтазар Нојман . Повисоко е градинарски павилјон, за чија изградба Ј е одговорен. J. М. Кухаел, кој е во рококо стил . Скулптурите со тема од грчката митологија во градината се од Фердинанд Тика.

Градината припаѓала на парковите кои се распоредени како геометриски фаворизирани француски паркови со патеки во геометриски распоредени распореди. Во средината на градината постои кружна фонтана. Во градината за време на цветни, има 4.500 рози од разни видови и разни бои . Сите рози биле именувани на табелите кои се поставени веднаш до нив. Од градината која е во форма на тераса, има прекрасен поглед на градот Бамберг .

Панорама на Бамберг, која може да се види од ѕидовите на Бамберг цветна градина.
една од инсталираните скулптури во градината на Фердинанд Тика

Видете повеќе[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Како извор за овој напис, беше употребен истиот напис од германската Википедија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]