Роза Фитингхоф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роза Фитингхоф
Rosa Fitinghoff
Rosa Fitinghoff SFL.jpg
Роден/а5 мај 1872
Торсекерска парохија
Починат/аПредлошка:D-da
Дандеридска парохија
НационалностШведска

Роза Фитингхоф (5 мај 187227 март 1949) — шведска писателка на романи. Била позната по нејзиниот интерес за кучиња. Нејзината мајка и нејзината тетка, Малвина Бракенхиелм била исто така романописци.

Животопис[уреди | уреди извор]

Фитинхоф е родена во парохијата Торсакер од снисходлив татко, Конрад Фитингхоф и Лаура Фитинхоф, која била писателка. Живеела во голема куќа во Екенхолм каде татко ѝ и подарил стадо ирваси и парoброд како подарок за крштевката. Меѓутоа, кога таа имала осум години, семејното богатство исчезнало и тие се преселиле во помала куќа во Блекинге. Таа била посветена на нејзината мајка и се школувала во Стокхолм.[1] Нејзината мајка и татко биле отуѓени, а мајка ѝ прифатила станари и почнала да пишува.[2] По училиште станала асистент на нејзината мајка.[1] Нејзината мајка се приклучила на писателската асоцијација и станала дел од културната група на главниот град.[2]

Нејзината мајка починала во 1908 година и дури во 1911 година таа објавила сопствено дело. Романите продолжиле, но бил забележан недостатокот на сложеност во нејзините ликови. Била многу поуспешна кога пишувала за кучиња и тоа била нејзината страст. Таа чувала голем број пудлици и пишувала приказни за кучиња. Се зборувало дека таа подобро ги разбира кучињата отколку луѓето, иако било забележано и нејзиното знаење за жителите на Лапонија. Таа поминала неколку празници во Лапонија и го искористила ова искуство во нејзиното пишување на Непознати сили во 1937 година.[1] Следната година таа платила посмртните останки на нејзиниот татко да бидат отстранети за да и се придружи на мајка ѝ во црквата Солефтеа.[3]

Фитингхоф ја напишала својата последна книга „Коњаницата на сеќавањата“ во 1948 година, која била биографска.[4] Таа починала во парохијата Дендерид следната година.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „L M E Rosa Fitinghoff - Svenskt Biografiskt Lexikon“. sok.riksarkivet.se. Посетено на 2020-01-29.
  2. 2,0 2,1 „skbl.se - Laura Matilda Bernhardina Fitinghoff“. www.skbl.se. Посетено на 2020-01-29.
  3. „Laura Fitinghoff uppmärksammades på dödsdagen“. allehanda.se (шведски). 2016-08-31. Посетено на 2020-01-29.
  4. „Fitinghoff, släkt - Svenskt Biografiskt Lexikon“. sok.riksarkivet.se. Посетено на 2020-01-29.
  5. „Libris Katalogisering“. libris.kb.se. Посетено на 2020-01-29.

 

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Rosa Fitinghoff at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon