Роза Тајкон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Таикон на Ромската јубилејска конференција во март 2012 година

Роза Тајкон (30 јули 1926 година - 1 јуни 2017 година[1]) ― шведска ромска сребренарка и глумица од калдерашката каста.[2] Таа е сестра на Катарина Тајкон.

Нејзиниот сребрен накит е изложен во многу галерии и музеи, како што се Националниот музеј за ликовни уметности и Музејот Рохска.

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Во 2010 година и бил доделен медалот Илис кворум (Illis quorum).[3]

Во 2013 година и била доделена наградата „Олоф Палме“ за нејзината доживотна борба за човекови права.[4]

Филмографија[уреди | уреди извор]

  • 1953 - Маријан
  • 1950 - Кавалер на мотоцикл
  • 1950 - Бакнеж на крст
  • 1949 - Ковачи во воздух

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Familjesidan.se - Dödsannonser från hela landet“. www.familjesidan.se. Посетено на 4 април 2021.
  2. Nyheter, SVT (1 јуни 2017). „Samhällsdebattören Rosa Taikon är död“.
  3. „Rosa Taikon mottar medaljen Illis quorum“. Архивирано од изворникот на 2020-04-11. Посетено на 4 април 2021.
  4. „2013 – Rosa Taikon“.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • „Rosa Taikon“. Nationalencyklopedin (свахили). Посетено на 4 април 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]