Прејди на содржината

Розалинд Франклин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Розалинд Франклин
Розалинд Франклин во 1955 година

Розалинд Елси Франклин (25 јули 1920 година)  – 16 април 1958 година] [1] била англиски хемичар и кристалограф чијашто работа била клучна за разбирањето на молекуларните структури на ДНК (деоксирибонуклеинска киселина), РНК (рерибонуклеинска киселина), вируси, јаглен и графит .[2] Иако нејзините дела на јаглен и вируси биле многу ценети во нејзиниот живот, нејзините придонеси за откривање на структурата на ДНК во голема мерка биле главно пререпознаени посмртно.

Биографија[уреди | уреди извор]

Родена во видно британско еврејско семејство, Френклин се школувала во приватно училиште во Норланд во Западен Лондон, Училиштето Линдорс за млади дами во Сасекс и Училиштето за млади девојки Сент Пол, Лондон. Потоа студирала природни науки Трипос на колеџот nунам, Кембриџ, од каде дипломирала во 1941 година. Заработувајќи истражувачка стипендија, таа се приклучила на лабораторијата за физичка хемија на Универзитетот во Кембриџ под Роналд Џорџ Вирфорд Нориш, кој ја разочарал поради недостатокот на ентузијазам.[3] Британската асоцијација за истражување за искористување на јаглен (БЦУРА) и понудила позиција за истражување во 1942 година и започнала со работа на јаглен. Истражувањето и помогна да се стекне со титулата доктор на науки во 1945 година. Таа заминала во Париз во 1947 година како гевчек (постдокторски истражувач) под ак Меринг во Laboratoire Central des Services Chimiques de l'Etat, каде што стана успешен кристанограф на Х-зраци. Таа станала соработник на истражувања во Кингс Колеџот во Лондон во 1951 година и работела на студии за дифракција на Х-зраци, што на крајот ќе ја олесни двојнозавојната теорија на ДНК.[4] Во 1953 година, по две години, заради несогласување со нејзиниот директор Џон Рандал и уште повеќе со нејзиниот колега Морис Вилкинс, таа била принудена да се пресели во Биркбек Колеџот. Во Биркбек, Џон Дезмонд Бернал, претседател на одделот за физика, и понудил посебен тим за истражување. Таа починала во 1958 година на 37-годишна возраст од рак на јајчник.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Rosalind Franklin Papers, Biographical Information“. profiles.nlm.nih.gov. Посетено на 13 November 2011.
  2. „The Rosalind Franklin Papers, The Holes in Coal: Research at BCURA and in Paris, 1942–1951“. profiles.nlm.nih.gov. Посетено на 13 November 2011.
  3. Glynn, p. 60.
  4. Maddox, Brenda, "The double helix and the ‘wronged heroine’" Архивирано на 17 октомври 2016 г., Nature, Vol. 421, 23 January 2003.