Роже Жилбер Леконт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роже Жилбер Леконт
Роден/а18 мај 1907
Ремс, Франција
Починат/а31 декември 1943
Париз, Франција
Занимањепоет, писател
ДржавјанствоФранцузин
Книжевно движењеНадреализам

Роже Жилбер Леконт (француски: Roger Gilbert-Lecomte, роден на 18 мај 1907 во Ремс - починал на 31 декември 1943 во Париз) — француски поет и писател, приврзаник на движењето надреализам.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роже Жилбер Леконт е роден на 18 мај 1907 во Ремс, Франција. Леконт заедно со Рене Домал, Роже Вајан и Жозеф Шима, бил соосновач на уметничкото друштво и списанието „Le Grand Jeu“.

Групата, поврзани со надреалистите, била исклучена од движењето на Андре Бретон. Жилбер Леконт користел дрога, особено морфиум. Како што било опишано во неговата поезија, смртта на писателот била резултат на инфекција предизвикана од валканите игли.

Дела[уреди | уреди извор]

 • Le grand jeu (nos 1, 2, et 3)
 • Testament (1955)
 • Sacre et massacre de l'amour (1960)
 • Tétanos mystique (1972)
 • Lettres à Benjamin Fondane (1985)
 • Monsieur Morphée empoisonneur public (1966)
 • Corrrespondance (1971)
 • Arthur Rimbaud (1971)
 • L'horrible révélation… la seule (1973)
 • Œuvres complètes, 2 volumes (1974-1977)
 • Caves en plein ciel (1977)
 • Neuf haï kaï (1977)
 • Poèmes et chroniques retrouvés (1982)
 • Mes chers petits éternels (1992)
 • La vie, l'amour, la mort, le vide et le vent
 • Joseph Sima (2000)
 • Le miroir noir

Надворешни врски[уреди | уреди извор]