Родови студии

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пикетирање против родовата идеологија и културата на смртта во Варшава, 2014

Родови студии се академски, вообичаено интердисциплинарен пристап кон анализата на ситуацијата на родовите и родовите релации, како и родовата димензија во сите други дисциплини.[1]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. „Водич во феминистичката и родовата терминологија“. Здружение на граѓани Акција Здруженска, Скопје. 2007-05-30. Архивирано од изворникот на 2007-10-08. Посетено на 2007-06-22.