Роден (Зале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден
Градски дел во Лојна
Грб на Роден
Роден (Зале) is located in Германија
Роден (Зале)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Лојна
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 114 м
Население 254  (31 декември 2006)
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06231
Повик. бр. 034638
Координати 51°19′59″N 12°10′0″E / 51.33306° N; 12.16667° E / 51.33306; 12.16667Координати: 51°19′59″N 12°10′0″E / 51.33306° N; 12.16667° E / 51.33306; 12.16667

Роден — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 31 декември 2009, е дел од градот Лојна.