Роден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден
Дел во Остервик
Роден is located in Германија
Роден
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Остервик
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 125 м
Население 464  (31 декември 2006)
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38835
Повик. бр. 039421
Портал www.osterwieck-fallstein.de
Местоположбата на Роден во рамките на округот Харц
Местоположбата на Роден во рамките на округот Харц
Координати 52°0′54″N 10°39′23″E / 52.01500° N; 10.65639° E / 52.01500; 10.65639Координати: 52°0′54″N 10°39′23″E / 52.01500° N; 10.65639° E / 52.01500; 10.65639

Роден (германски: Rhoden) е село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари е дел од градот Остервик.