Рогачи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

другизначења4|за фамилија на бобови растенија|тврдокрилните инсекти со рокчиња|Еленчиња||

Рогачи
Illustration Ceratonia siliqua0.jpg
Рогач (Ceratonia siliqua)
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Бобовидни
Семејство: Бобови
Потсемејство: Рогачовидни
Род: Рогачи
L.
Видови

Некои видови

  • Ceratonia oreothauma
  • рогач (Ceratonia siliqua)

Рогачите (науч. Ceratonia) се род на цветни дрва од фамилијата на бобовите и се ендемски во средоземјето. Спаѓаат во потсемејството на рогачовидни (Caesalpinioideae).[1]

Најпознат вид од родот е рогачот (Ceratonia siliqua), кој уште од древно време се користи во исхраната, но има и симболично значење во разни стари култури.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ceratonia L.“. GRIN. Министерство за земјоделство на САД. 3 април 2007. Посетено на 1 март 2009. (англиски)


Надворешни врски[уреди | уреди извор]